Ásott vagy fúrt kútja van? Ezt tudni kell!Családi ház tulajdonosok figyelem!
Mi legyen a már meglévő kutakkal?
1. Ha a tulajdonos nem tudja, hogy van-e engedélye egy már meglévő kútnak, akkor a települési jegyző, vagy az illetékes vízügyi hatóság meg tudja mondani a kérdéses kút térképen való megjelölése után, hogy van vagy nincs engedélye.
2. A vízjogi létesítési engedély nélkül megépített vagy attól eltérően megvalósított kút esetén a tulajdonosnak az illetékes hatóságtól fennmaradási engedélyt kell kérni, a határidő a 2020 nyarán hozott döntés értelmében 2023 vége. A szükséges tervdokumentáció hasonló az újonnan építendő kutakéhoz, a részletek a 41/2017-es kormányrendelet 2. mellékletében olvashatóak. A tervdokumentációnak a tényleges állapotot kell bemutatnia.
Az engedélyezés során alá kell írni egy nyilatkozatot, mely szerint a kút úgy került kialakításra, hogy abba a felszínről szennyeződés vagy csapadékvíz nem kerülhet. Szükség van a kút műszaki adataira, fényképekre, a használat során keletkező szennyvíz mennyiségére és annak elhelyezésére vonatkozó információkra.
A vízügyi hatóság a fennmaradási engedély megadását a létesítmény átalakításától vagy meghatározott munkák elvégzésétől teheti függővé.
Felmerülő probléma: a kutak tulajdonosai sokszor nem rendelkeznek adatokkal a meglévő kútról, milyen anyagból készült, milyen vízkészletet használ, milyen mélyen található.
Az engedéllyel nem rendelkező kutak esetében elmondható, hogy ezek közül azok, amelyek 1992 után készültek illegálisak, tehát szükség van fennmaradási engedély kérésére. Most bírságmentesen van erre lehetőség.