Ingatlanos szemével:ingatlan árverezések-végrehajtók trükkje.
Ez a néhány sor azoknak szól,akik valamilyen formában érintettek lettek ingatlan árverezésben.
Kezdem a második résszel…a végrehajtók trükkje(olvasmányosan) nem illik a tisztességes eljárást lefolytatókra,tehát…”akinek nem inge az ne vegye magára”…..Érdemes viszont figyelni és belegondolni ! Végrehajtók trükkje lehet az, hogy jelentősen alulértékelik a (strómanjaik, ismerőseik, vh. kérő által megszerezni kívánt) ingatlanokat–amennyiben tisztában vannak azzal, hogy az adós nem képes a becsérték kifogás illetékét illetve a szakértői díjat 15 napon belül befizetni. Ezek befizetését ugyanis már a 15 napon belül benyújtandó kifogással egyidejűleg igazolni kell.
Visszalépve a címben első részében szereplő “ingatlan árverezés” kapcsán tudnivalókra: az idén életbe lépett változtatásokban megmaradt egy fontos különbségtétel aszerint, hogy magánszemély vagy cég került bajba, illetve, hogy az ingatlan lakás céljára szolgál-e? Jobban körül van határolva azonban, mi tekinthető lakóingatlannak? A legfontosabb talán az, hogy a fedezetként szereplő lakásnak nem csak az árverést megelőző 6 hónapban kell lakcím kártyával igazolt lakóhelynek lennie, hanem már a végrehajtási eljárás megindulása előtt is.
Külön szabály, hogy olyan lakásra, amelynél a magánszemély adósnak az egyetlen lakóingatlana és benne lakik, és a végrehajtási eljárás megindítását megelőző 6 hónapban is benne lakott, mindhárom szakaszban csak 100 százalékos ajánlat tehető.
Ha azonban a lakóingatlan árverezése iránti hirdetmény közzététele óta egy év eltelt, és a lakóingatlant még nem sikerült értékesíteni, a kikiáltási ár 90 százalékán tehető vételi ajánlat. A baj akkor fokozódik még inkább mennyiben továbbra sincs licit, akkor a kikiáltási árat lakóingatlan esetén is le lehet szállítani a becsérték 50%-ig…..!